Dědičnost barev, očí, kódy a kresby MCO
Barvy
Dědičnost barev – jaké se narodí koťátka, když se spoji barvy
Barvy: n – černá, d – červená, e – krémová, a – modrá, f – černá želva, g – modrá želva
Jestliže je jeden z rodičů bílý, může být koťátko s bílou i bez bílé.
MCO – kódy barev:
a – modrá
d – červená
e – krémová
f – černá želva
g – modrá želva
n – černá
s – stříbrná/kouřová
w – bílá
y – zlatá
MCO – kódy kreseb
11 – stínovaná
12 – pudrová
21 – kresba nespecifikovaná
22 – mramorovaná
23 – pruhovaná
24 – tečkovaná
25 – ticked
MCO – kódy skvrn bílé
MCO – kódy zbarvení očí
61 – modré oči
62 – oranžové/jantarové oči
63 – oči různé barvy
64 – zelené oči
Heterochromie – různookost
Vědecké slovo pro různookost je heterochromia iridium (různobarevná duhovka). Může to být genetické (zděděné), vrozená (vývojová) vada nebo získané (nemoc, léky, úraz). Většinou se vyskytuje u koček s bílou srstí nebo bílými skvrnami (van, harlequin, bicolor). Také je občas vidět u barevných koček. Zvláštní oči jsou většinou vidět u epistatických bílých koček, kde jedno oko je modré a druhé oranžové, žluté nebo zelené. Další forma zvláštních očí se vyskytuje u bílých koček, kde jedno oko má tapetum lucidum (ve tmě svítí zelené oko) a jedno oko postrádá tapetum (lesk červených očí). Tyto různé oční záře jsou vidět v odražených světlech nebo fotografování s bleskem.
Modré oči
Všechna koťata se rodí s modrýma očima, což neznamená, že jim tato barva zůstane v dospělosti. U několika plemen je tato barva trvalá, ale u většiny koťat je pak nahrazena jinou barvou v 6 – 7 týdnu. Modrá barva závisí na tom, jak intenzívní je modrý lom.
Modré oči se také vyskytují u bílých koček a jsou spojeny s epistatickým bílým (často nazývaným dominantním bílým) genem, který se zcela liší od albinismu, protože maskuje podkladovou barvu srsti. Gen bílých skvrn také ovlivňuje oční pigment, pokud jsou kolem očí bílé skvrny. Bílé kočky mohou mít jedno nebo obě oči modré. Nemodré oko bude mít jakoukoliv barvu, kterou standard u plemene vyžaduje, u bílých koček plemene main coon je druhé oko jantarové nebo zelené.
Dichromatie – dichromatické oči
Částečná heterochromie (dichrotické oko), nastává, když je v odlišných oblastech jedné duhovky přítomno různé množství melanocytů nebo melanocytů s různými úrovněmi aktivity. To jsou efekty tzv. „koláčového řezu“. Dichromatické oči mají v duhovce dvě barvy. Může tím být ovlivněno jedno nebo obě oči. Pokud jsou ovlivněny obě oči, může dojít k zrcadlovému efektu, což vypadá velmi zajímavě a i atraktivně.
Na fotografie našich Mainských Mývalích koček a články na těchto stránkách se vztahuje autorské právo.